NZX-S 1500
INO Group
CNC lathe / vertical / 4-axis / for shaft machining
Request for quotation
captcha contact product
  • Characteristics
  • Detail
  • Comment/Review
  • Control type:
    CNC
  • Spindle orientation:
    vertical
  • Number of axes:
    4-axis
  • Other characteristics:
    compact, double-turret
  • Applications:
    for shaft machining
  • Diameter:
    Min.: 0 mm
    Max.: 120 mm
  • Spindle speed:
    Min.: 0 rpm (0 rad.min-1)
    Max.: 3500 rpm (21991.15 rad.min-1)
Highlights NZX-S 1500
+ Symmetrical structure in relation to the center of the spindle to evenly
disperse heat and to improve continuous machining accuracy
+ Two different distances between centers: 500/1000 type
+ Milling tools can be mounted on Turret 1 and Turret 2 as an option
+ Excellent access and easy setups with a 275 mm distance
to a workpiece
+ Compact body achieved by the dramatically lowered machine height
compared to the conventional model:
Machine height: 1,500 mm (/500), 1,607 mm (/1000),
Floor space: Approx. 2.8 m2 (/500), Approx. 4.6 m2 (/1000)
View catalogue Go to the DMG MORI website for more information
Products relative
Vertical milling machines, vertical machining centers 3-axis
CNC machining center / 3 axis / vertical / high-speed
VERTICAL CENTER PRIMOS 400 S
X travel: 500 mm
Y travel: 400 mm
Z travel: 350 mm
CNC machining center / 3 axis / vertical / double-column
FJV 5 Face-100/120 II
CNC machining center / 3 axis / vertical / compact
SMART 430A
Rotational speed: 0 rpm - 12000 rpm
CNC machining center / 3 axis / vertical / for aluminum
VTC-530C
X travel: 1740 mm
Y travel: 530 mm
Z travel: 510 mm
CNC machining center / 3 axis / vertical
MILL 2000
X travel: 0 mm - 6000 mm
Y travel: 0 mm - 915 mm
Z travel: 0 mm - 715 mm
CNC machining center / 3 axis / vertical / with rotary table
DZ08 W
The double-spindle machining center has a 0-180 degree unit and an NC rotary table.
CNC machining center / 3 axis / vertical / with 2 pins
DZ12 W
CNC machining center / 3 axis / vertical / for steel
DZ15 W
X travel: 0 mm - 730 mm
Y travel: 0 mm - 400 mm
Z travel: 0 mm - 425 mm
Vertical milling machines, vertical machining centers 4-axis
CNC machining center / 4-axis / vertical / for steel
Phantomatic T3 Star
X travel: 4300 mm
Y travel: 270 mm
Z travel: 300 mm
CNC machining center / 4-axis / vertical / for aluminum
Phantomatic M4
X travel: 3000 mm
Y travel: 274 mm
Z travel: 390 mm
CNC machining center / 4-axis / vertical
VLC 500 MT
CNC machining center / 4-axis / universal / high-productivity
VLC 800 MT
CNC machining center / 3-axis / 5-axis / 4-axis
HPM 600U
X travel: 650 mm
Y travel: 650 mm
Z travel: 550 mm
CNC machining center / 4-axis / vertical / for plastics
Predator 1600 VH
X travel: 1600 mm
Y travel: 650 mm
Z travel: 600 mm
TX3K
X travel: 3000, 2000, 5000, 4000 mm
Y travel: 2000, 3000, 2500, 1500 mm
Z travel: 2500, 1500, 2000 mm
profile machining center / CNC / 4-axis / vertical
GARNET
Vertical milling machines, vertical machining centers 5-axes and more
CNC machining center / 5-axis / vertical / high-performance
VARIAXIS i-1050T
X travel: 1200 mm
Y travel: 1385 mm
Z travel: 900 mm
CNC machining center / 5-axis / vertical / high-precision
VARIAXIS j-500
X travel: 350 mm
Y travel: 550 mm
Z travel: 510 mm
CNC machining center / 5-axis / vertical / rotating table
VARIAXIS i-700T
X travel: 630 mm
Y travel: 1100 mm
Z travel: 600 mm
CNC machining center / 5-axis / vertical / double-column
VERSATECH V-100N/160
X travel: 4000 mm
Y travel: 3600 mm
Z travel: 710 mm
CNC machining center / 12-axis / vertical / multi-spindle
Quadra L1
Y travel: 402 mm
Z travel: 395 mm
Rotational speed: 0 rpm - 24000 rpm
CNC machining center / 17-axis / universal / multi-spindle
DOPPIA QUADRA
CNC machining center / 5-axis / vertical / gantry
Ø < 500mm | GI
Typically the G-System is actually a 5-axis producing center with regard to grinding fragile components like glass. This operates work piece diameters as much as 500 mm/prisms 310 millimeter within several purposes. The particular CNC ...
CNC machining center / 5-axis / vertical / with 2 pins